banner
banner

Czy można łączyć panele na podczerwień i ogniwa fotowoltaiczne?

Czy można łączyć panele na podczerwień i ogniwa fotowoltaiczne?

Osoby, które poszukują do swoich domów jak najbardziej przyjaznych środowisku rozwiązań, na pewno zastanawiają się nad tym, jakie ogrzewanie jest najbardziej ekologiczne. Produkcja energii elektrycznej w elektrowniach, gdzie spalany jest węgiel kamienny i brunatny, sprawia, że żadne ogrzewanie na prąd nie jest w stu procentach bez wpływu na środowisko. Warto rozważyć inną produkcję prądu i połączyć ją z ogrzewaniem bezemisyjnym. Czy jednak połączenie paneli na podczerwień i ogniw fotowoltaicznych na dachu jest rozwiązaniem, które można zrealizować we własnym domu?

Jak wygląda ogrzewanie podczerwienią?

Ogrzewanie podczerwienią polega na zastosowaniu specjalnych paneli, które podłączone do prądu emitują promieniowanie, które dociera do człowieka bezpośrednio, ale też jest odbijane od ścian i przedmiotów. Jest ono całkowicie bezpieczne, bo jest to takie samo ciepło, które daje Słońce. Ogrzewanie z wykorzystaniem paneli na podczerwień nie powoduje niskiej emisji, nie ma komina i nie wydzielają się żadne zanieczyszczenia. Energia elektryczna potrzebna do zasilania grzejników na podczerwień produkowana jest w naszym kraju w nie do końca ekologiczny sposób. Elektrownie emitują zanieczyszczenia do atmosfery mimo ograniczeń i filtrów na kominach. Warto więc rozważyć wykorzystanie do ogrzewania prądu wyprodukowanego z OZE. Firma Global (https://global-online.pl/ogrzewanie-na-podczerwien/), która zajmuje się sprzedażą i montażem grzejników na podczerwień, również poleca to rozwiązanie.

Dlaczego OZE?

Odnawialne Źródła Energii, czyli na przykład fotowoltaika są bezemisyjne i idealnie pasują do ogrzewania na podczerwień. Prąd, który wyprodukują panele na naszym dachu, oddawany jest do sieci, a od dostawcy energii elektrycznej odkupywana jest taka ilość, jaka jest potrzebna. Daje to spore oszczędności. Należy pamiętać, że koszt instalacji i samych paneli jest wysoki, ale inwestycja po pewnym czasie się zwróci. Jest to rozwiązanie, które jest maksymalnie ekologiczne i ekonomiczne. Panele na podczerwień są bowiem bardzo wydajne, a do ogrzania pomieszczenia niepotrzebne jest dużo prądu. Dodatkowo wygodna regulacja polegająca na ustawieniu konkretnej, oczekiwanej temperatury i możliwość włączenia zdalnie grzejników pozwala generować dodatkowe oszczędności. 

Czy można łączyć panele na podczerwień i ogniwa fotowoltaiczne

Article Categories:
Architektura i wnętrza · Technologia

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts