banner
banner

Jak urządzić mieszkanie dwupoziomowe?

Dwa poziomy w mieszkaniu – taki układ z jednej strony daje wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych, ale z drugiej strony stanowi duże wyzwanie. W mieszkaniu dwupoziomowym część przestrzeni znajduje się nad główną częścią lokum. Jak wykorzystać dwa poziomy, aby mieszkanie wyglądało nowocześnie i elegancko, a przy tym było funkcjonalne? Kilka pomysłów i trików pozwoli nam jak najlepiej wykorzystać możliwości, jakie dają nam dwa poziomy.

Garść inspiracji

Mieszkania dwupoziomowe mogą być różnego typu. W niektórych właściciele mają do dyspozycji niewielką przestrzeń oddzieloną od głównej części mieszkania, zwaną antresolą. Dwa poziomy mogą także oznaczać dość spory, dodatkowy metraż. O czym trzeba pamiętać w każdej z tych sytuacji? Podstawową kwestią jest sposób, w jaki dostaniemy się na wyższy poziom mieszkania. W niewielkim lokum z kilkumetrową antresolą miejsca wystarcza zwykle na drabinkę – warto jednak zadbać, aby jej szczeble umożliwiały wygodne wchodzenie i schodzenie. W większych mieszkaniach, w których drugi poziom pełni w rzeczywistości funkcję dodatkowego piętra, dobrym rozwiązaniem będą schody. Świetnie sprawdzą się schody kręcone, które pozwalają zaoszczędzić miejsce. Schody o tradycyjnej konstrukcji zajmują więcej miejsca, jednak mogą pełnić dodatkowe funkcje – można pod nimi urządzić schowek lub wykorzystać je jako sposób na wydzielenie stref na pierwszym poziomie mieszkania.

Dwupoziomowe mieszkanie dobrze jest podzielić na strefy. Pierwszy poziom może służyć jako strefa dzienna, w której spotykają się domownicy i ich przyjaciele. Jeśli jest taka możliwość, warto jak najbardziej „otworzyć” przestrzeń, czyli połączyć wnętrza o różnych funkcjach – kuchnię, salon i hol. W ten sposób uzyskamy wrażenie niezwykłej przestronności i lekkości, a całość wyda się większa. Otwarte przestrzenie będą lepiej doświetlone, co jeszcze dodatkowo optycznie ją powiększy. Połączenie kilku pomieszczeń w jedną całość prezentuje się bardzo nowocześnie i elegancko zarazem. Taka aranżacja jest także bardzo funkcjonalna – układ, w którym kuchnia jest połączona z salonem i jadalnią, zda egzamin podczas rodzinnych obiadów lub spotkań z przyjaciółmi.

Jak wykorzystać drugi poziom? Może stać się przestrzenią odpoczynku i relaksu. Tutaj mogą znaleźć się sypialnie domowników. W zależności od potrzeb, na drugim poziomie urządzimy też strefę dla najmłodszych lub master bedroom dla rodziców.

W małym mieszkaniu antresolę możemy wykorzystać jako piętrowe łóżko – należy jednak zwrócić uwagę, aby odległość między drugim poziomem a sufitem umożliwiała swobodne siedzenie. Przestrzeń pod antresolą również możemy doskonale wykorzystać, na przykład urządzić w tym miejscu domowe biuro albo zdecydować się na dużą szafę w zabudowie, która będzie pełniła rolę garderoby w małym mieszkaniu.

Szukasz architekta który zaprojektuje Twoje mieszkanie? Sprawdź ofertę: https://rownopodsufitem.pl/


Article Categories:
Architektura i wyposażenie wnętrz

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts