banner
banner

Muzeum Prado w Madrycie

Na temat Muzeum Prado tworzy się całe przewodniki. To w końcu miejsce wyjątkowe, w którym mieści się jedna z najwspanialszych kolekcji malarstwa klasycznego. Dziełami znajdującymi się Muzeum Prado zachwyci się każdy, nie tylko miłośnik sztuki.

Położenie Muzeum Prado

Muzeum Prado zostało otworzone w budynku o nazwie Edificio VillaNueva, który pochodzi z XVIII wieku. Znajduje się przy alei Paseo del Prado. Przed budynkiem stoją dumne rzeźby – jedna przedstawiająca Goyę, druga – Velazqueza, czyli 2 z 5 najbardziej znanych malarzy hiszpańskich uczczonych w jednym miejscu – pozostali to Picasso, Dali oraz El Greco. Muzeum otworzyło swoje drzwi dla turystów w 1819 roku.

Ilość zebranych dzieł

Na początku w zasobach Muzeum Prado znajdowało się nieco ponad 1500 dzieł sztuki. Obecnie samych obrazów jest 7600 sztuk, do tego 4800 unikatowych miedziorytów, 8200 oryginalnych rycin i ponad 1000 kunsztownych rzeźb. Zobaczenie wszystkich dzieł w trakcie jednej wizyty jest niemożliwe, dlatego warto zdecydować wcześniej, co najbardziej nas interesuje, a potem wybrać jedną z kilku tras turystycznych.

Podział Muzeum Prado

Najbardziej imponujące zbiory to oczywiście dzieła twórców hiszpańskich. Malarstwo hiszpańskie zostało podzielone na pięć części. Pierwsza z nich dotyczy okresu romańskiego, gotyku oraz Renesansu. Druga poświęcona jest El Greco i jego pełnym ekspresji obrazom o tematyce religijnej. W trzeciej części możemy spotkać się oko w oko z malarstwem hiszpańskim epoki barokowej, z czego spora część to dzieła autorstwa Diego Velazqueza. Swoje miejsce znalazł tu również José de Ribera. Kolejna część to Francisco de Goya y Lucientes, w tym słynna „Maja naga” i „Maja ubrana”, „Saturn pożerający własne dzieci” oraz sztuka z XVIII wieku.

Poza tym w Prado znajdują się dzieła autorstwa włoskich malarzy (Caravaggio, Mantegni, Botticelli), flamandzkiego (Bosch, w tym słynny „Ogród ziemskich rozkoszy”, a także Rubens, van Dyck i Memling). Do tego ogromna liczba miedziorytów, rycin, rzeźb – w Muzeum Prado każdy znajdzie ten rodzaj sztuki, który najbardziej go interesuje.


Article Categories:
Premium

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts