banner
banner

Ogrzewanie w kamienicy – rozwiązania

Ogrzewanie w kamienicy - rozwiązania

Ogrzewanie kamienicy jest ważną, i często problematyczną, kwestią dla właścicieli, mieszkańców i wynajmujących mieszkania. Często wiąże się ono z dużymi kosztami. Spowodowane są one złą izolacją budynków (ciepło ucieka), utrudnieniami w zamontowaniu ekonomicznego źródła ciepła. Przeszkodą są również wysokie stropy, które sprawiają, że kubatura pokoi jest całkiem. Więcej przestrzeni to z reguły więcej energii na jej ogrzanie. 

Wiele osób uważa, że najlepszą opcją ogrzewania do kamienicy jest promiennik lub panel na podczerwień. Więcej informacji można uzyskać u firmy Global: https://global-online.pl/ogrzewanie-na-podczerwien/. Warto jednak poznać wszystkie możliwości. Każda ma swoje wady i zalety – warto wiec określić, na czym najbardziej nam zależy.

Ogrzewanie elektryczne do kamienicy 

Ogrzewanie elektryczne, z wykorzystaniem tradycyjnych paneli, konwektorów lub grzejników olejowych, jest obecnie najchętniej stosowaną metodą ogrzewania kamienic. Tutaj wydajność ogrzewania w stosunku do ceny jest nieproporcjonalna, a koszty mogą być całkowicie nieprzewidywalne. Jeśli wynajmujący zdecyduje się na mieszkanie z takim systemem ogrzewania, powinien sprawdzić, czy czynsz, który płaci wynajmującemu, zawiera stałą opłatę za prąd. W przypadku ogrzewania na podczerwień jest ono montowane w pomieszczeniu i energia pobierana jest z sieci. Najemca rozlicza się tak samo, jak za prąd. 

Ogrzewanie gazowe – najpopularniejsze w kamienicach

Mieszkanie w kamienicy może być ogrzewane gazem ziemnym, tym samym, który używany jest w kuchence gazowej w kuchni. Gaz spalany jest w specjalnym urządzeniu zwanym kotłem gazowym. W wielu przypadkach kocioł ten podgrzewa również wodę, która wypływa z kranu. Zasada działania jest prosta: kocioł podgrzewa wodę przepływającą przez instalację centralnego ogrzewania i spala gaz. Nowoczesne kotły mogą wykorzystywać specjalne czujniki do kontrolowania temperatury wody w systemie grzewczym. Dzięki temu temperatura wewnątrz domu jest automatycznie i optymalnie dostosowywana do zewnętrznych warunków termicznych. Większość mieszkań do wynajęcia w kamieniach w centrach polskich miast jest wyposażona w ogrzewanie gazowe.

Ogrzewanie miejskie

Ogrzewanie to jest całkowicie niezależne od mieszkania i jego właściciela. Tylko niektóre kamienice posiadają takie ogrzewanie. Jest to bardzo wygodny sposób ogrzewania budynku. Dzieje się tak, ponieważ ciepło dostarczane jest przez specjalnie przystosowaną infrastrukturę, która jest całkowicie niezależna i utrzymywana przez profesjonalną firmę zewnętrzną. Jeśli jednak wynajmujesz pokój w mieszkaniu np. w kamienicy, nie stanowi to problemu, ponieważ zapewnienie ogrzewania jest obowiązkiem właściciela. 

W porównaniu do innych metod ogrzewania podczerwień prezentuje się całkiem nieźle. Warto przekonać się o tym samemu i poznać jej zalety.


Article Categories:
Architektura i wyposażenie wnętrz · Technologia

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts