banner
banner

Czy można wycofać pozew o rozwód?

Czy można wycofać pozew o rozwód

Decyzja o rozwodzie jest poważna i wiąże się z silnymi emocjami. Często dopiero po złożeniu pozwu zaczynamy się zastanawiać nad sensem związku i małżeństwa. Okazuje się, że myślimy, że przez lata przywiązaliśmy się do tej osoby i wdarła się w nasze życie rutyna. Czasem okazuje się jednak, że tęsknimy i uświadamiamy sobie, że czujemy coś więcej. Warto wiedzieć, że wniesienie pozwu o rozwód to nie koniec świata. Można go wycofać w dowolnej chwili, aż do uprawomocnienia wyroku. Warto więc rozmawiać, zastanawiać się nad rozpadem małżeństwa, bo zawsze można wycofać wniosek o rozwód (http://adwokaci-nt.pl/rozwody-krakow/). Jednak często ta druga osoba nie chce kontynuować czegoś, co my skazaliśmy na porażkę.

Pozew o rozwód — w jaki sposób można wycofać?

O cofnięciu pozwu o rozwód decydują dwie strony. Być może współmałżonek nie chce ratować małżeństwa i taki czyn nie ma sensu. Jednak warto próbować i, gdy tylko poczujemy, że decyzja o złożeniu pozwu była zła, to zawsze możemy z niej zrezygnować. 

Cofnięcie pozwu wygląda tak, że składa się specjalne pismo procesowe, które zawiera stosowny wniosek wraz z uzasadnieniem. Niezbędne jest podanie motywacji, która była powodem cofnięcia pozwu. Można napisać, że relacje między powodem a pozwanym uległy poprawie. Okazuje się jednak, że jeśli pozwany w odpowiedzi na pozew rozwodowy odpowiedział chęcią rozwodu, to cofnięcie nie może mieć miejsca. Jest na nie szansa, tylko wtedy, gdy istnieje możliwość, by obie strony zgadzały się na powrót i naprawę związku.

Gdy zapadnie wyrok…

Warto być świadomym, że możliwość cofnięcia pozwu istnieje nawet już po wydaniu wyroku przez sąd I instancji, a przed uprawomocnieniem się wyroku. Wtedy niezbędne jest stwierdzenie, że obie strony chcą pojednania, a nie rozwodu. Zarówno pozwany jak i powód powinni chcieć naprawy związku. Za każdym razem sprawdzane jest, czy wycofanie związku jest zgodne z prawem i zasadami współżycia społecznego. 

Cofnięcie pozwu o rozwód — skutki

Jeśli uda się cofnąć pozew to powoduje to przede wszystkim umorzenie postępowania. Jeśli wyrok już zapadł, to następuje wtedy uchylenie wyroku. Oprócz tego, jeżeli pozew cofnięto w I instancji to sąd zwraca całą opłatę od pozwu, a w II instancji — połowę opłaty od apelacji. Warto być świadomym tych skutków, zanim złożymy wniosek o cofnięcie pozwu.


Article Categories:
Prawo

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts