banner
banner

Zapobieganie zanieczyszczeniom w transporcie drogowym

Zapobieganie zanieczyszczeniom w transporcie drogowym

Transport drogowy bez wątpienia negatywnie oddziałuje na środowisko. Samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe generują duże ilości spalin zawierających tlenki siarki, tlenki azotu, dioksyny, furany – między innymi także rakotwórczy benzoalfapiren. Związki te wpływają negatywnie na rośliny, zwierzęta i człowieka. Normy związane z transportem jednak w pewien sposób regulują kwestię zanieczyszczenia środowiska przez samochody. Często same firmy starają się pokazać swoim klientom, że zależy im na przyrodzie i są świadome szkodliwości swoich działań. Stan-Trans oferuje usługi z zakresu transportu krajowego i międzynarodowego (https://www.stan-trans.com.pl/). 

Logistyka – w służbie ochrony środowiska

Logistyka współpracuje z transportem na rzecz optymalizacji tras, jakie przebywają samochody. Im krótsze i szybsze, tym lepiej – mniej spalanego paliwa to mniej zanieczyszczeń. Dlatego planowanie przejazdów i tras, łączenie kursów, dbanie o to, by naczepy nigdy nie były puste, to przejaw troski o ekonomię firmy, ale również ekologię. 

Brak możliwości realizowania pustych przejazdów dotyczy również bordero. Samochód, który jedzie do innego kraju realizować usługę przewozu ładunku, powinien wyruszać w trasę załadowany. Również na wszystkich etapach trasy, także tej powrotnej, powinien transportować coś. 

Elektryczne samochody ciężarowe

Elektryczne samochody ciężarowe wkraczają na europejskie i polskie drogi. Nie wytwarzają one szkodliwych spalin, bo zasilane są prądem. Oczywiście energia elektryczna produkowana w elektrowniach węglowych nie jest do końca „czysta”, jednak bezemisyjne pojazdy są dobrym rozwiązaniem, które poprawi stan powietrza blisko dróg szybkiego ruchu i autostrad. Także w mieście, mogą być stosowane elektryczne ciężarówki, ponieważ są dużo cichsze niż te tradycyjne. Zaopatrzenie sklepów czasem wymaga użycia dużego samochodu – jeśli będzie on elektryczny – będzie mniej oddziaływał na mieszkańców. 

Ograniczenia przejazdów, skomputeryzowana logistyka i samochody ciężarowe na prąd to tylko pojedyncze rozwiązania, które mają wpływać na zmniejszenie oddziaływania transportu na środowisko. Z czasem będzie powstawać więcej regulacji prawnych i usprawnień technicznych, które będą jeszcze bardziej skuteczne. 

Zapobieganie zanieczyszczeniom w transporcie drogowym

Article Categories:
Uncategorized

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts